Biz Kimiz

AKUSTİKA gürültü kontrolü, bina ve hacim akustiği tasarımları konusunda uzmanlaşmış bir ekip olarak çalışmalarını ulusal ve uluslararası projelerde sürdürmektedir. Temel çalışma alanları Hacim Akustiği, Bina Akustiği, Titreşim ve Gürültü Yalıtımı, Elektro-Akustik Modelleme, Akustik Ölçüm ve Uygulamalarını içermektedir. Ekibimiz sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde konforlu çevre ve hacimlerin tasarlanması için optimum çözümler üretmeye odaklı çalışmaktadır. Dinamik ekibi ile farklı proje koşullarına adapte olabilen, alışılmışın dışında problemlere bilgi ve tecrübe birikimi sayesinde orijinal çözümler üretebilen bir yapıya sahiptir. 

Mimar Dr. Konca Şaher ve Yük. Müh. Uğur Akagündüz tarafından kurulan AKUSTİKA, alanında tecrübeli iç mimar, mimar ve makina mühendisleri ile çalışmaktadır.

Dr. Konca Şaher, lisans (1998) ve yüksek lisans (2001) derecelerini ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden mimari akustik alanındaki doktora derecesini de (2013) Delft Teknoloji Üniversitesi’nden almıştır. Delft Teknoloji Üniversitesi (2002-2007) ve Danimarka Teknik Üniversitesi’nde (2005-2006) araştırmacı olarak, 2007-2013 yılları arasında da dünyanın önemli tasarım ve mühendislik şirketlerinden biri olan ATKINS’in Londra ofisinde kıdemli akustik danışman olarak çalışmıştır. Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde konut projeleri, sağlık kurumları, okullar, oditoryumlar, hava alanları, tren ve metro istasyonları, ofisler için bina ve hacim akustiği hesaplamaları ve planlamada çevresel gürültü etkisi değerlendirme olmak üzere çeşitli projelerde danışman olarak çalışmıştır. Çalıştığı projeler arasında Londra 2012 Olimpik ve Paralimpik Oyunları Geçici Müsabaka Alanlarında çevresel gürültü ve bina akustiği danışmanlığı, King Abdülaziz Uluslararası Hava Alanı elektro-akustik danışmanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Birliği tarafından fonlanmakta olan Çevresel Gürültü Direktifinin Uygulama Kapasitesi için Teknik Yardım Projesi’nde yerel uzman görevleri sayılabilir. Araştırma alanları arasında hacim ve bina akustiği, akustik ölçüm ve simülasyonlar, akustik modelleme ve akustik konfor değerlendirmesi, farklı kullanıcılar için (yetişkinler, çocuklar, işitme engelli bireyler) akustik kriterlerin değerlendirilmesi ve kentsel planlamada çevresel gürültü etkisi hesaplama, değerlendirme ve raporlama yer almaktadır. 2014 yılından beri Kadir Has Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde öğretim üyeliği ve 2018 yılı itibari ile Türk Akustik Derneği’nde başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. Ayrıca Binaların Gürültüye Karşı Korunması hakkında çıkan yönetmeliğin danışmanlar için gerekli gördüğü D1 Bina Akustiği Uzmanı Sertifika eğitimlerinde eğitmen olarak yer almaktadır.

Uğur Akagündüz, Makina Mühendisliği lisans (2011) ve Sound Engineering and Design – MIAM yüksek lisans (2014) derecelerini İstanbul Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Lisans öğrenimi sırasında İTÜ ROTAM’da proje mühendisi ve sonrasında çeşitli firmalarda makina mühendisi olarak çalışmıştır. Yüksek lisans eğitimi süresince akustik, elektro-akustik ve medya alanındaki serbest çalışmalarını sürdürmüştür. Türkiye’de hava alanları, konut projeleri, ofisler, oteller ve telekomünikasyon binaları için bina ve hacim akustiği ve ses yalıtımı hesaplamaları ve tasarımı, çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve titreşim yalıtımı olmak üzere çok çeşitli projelerde danışman olarak çalışmıştır. Çalıştığı projeler arasında İstanbul Yeni Hava Alanı THY Binaları için akustik ve titreşim yalıtımı danışmanlığı, Eskişehir Divan Otel Balo Salonu akustik ve elektro-akustik danışmanlığı, ve Sunbank Hoparlörleri için elektro-akustik danışmanlığı yer almaktadır.. Aynı zamanda ses teknolojileri ve müzik alanında da çalışmalarını profesyonel anlamda sürdürmektedir. Yüksek lisans süresince ve sonrasında İstanbul’un önemli stüdyo ve müzik mekanlarında ses kayıt mühendisi, tonmeister ve ses post prodüksiyon uzmanı pozisyonlarında yer almıştır. Halihazırda TRT 2 kanalı için ses tasarımı ve iç yapım müzikleri konularında danışman olarak çalışmaktadır. Türk Akustik Derneği üyesi olup, Binaların Gürültüye Karşı Korunması hakkında çıkan yönetmeliğin danışmanlar için gerekli gördüğü D1 Bina Akustiği Uzmanı sertifikasına sahiptir.